Nepodceňujte ošetrenie auta po lete

Leto na Slovensku hlási svoj odchod chladným počasím. Končí sa letné dovolenkové obdobie a to je ten správny čas upriamiť pozornosť na autá, ktoré vyžadujú ošetrenie.

Väčšina majiteľov vie, že s koncom zimy je potrebné automobil ošetriť. No vedeli ste, že je potrebné sa postarať aj po poklese vysokých letných teplôt? Pri horúčavách trpí nielen lak, ale prakticky všetky časti vozidla od strechy až po pneumatiky.

Obvzvlášť dôležitá je kontrola tlaku v pneumatikách. Podhustené, rovnako ako prehustené pneumatiky môžu mať negatívny vplyv na ovládateľnosť vozidla a hospodárnosť jazdy. Samozrejme je potrebné skontrolovať aj tlak v rezerve, nakoľko človek nikdy nevie, kedy ju bude potrebné použiť.

Majitelia áut by nemali zabudnúť ani na doplnenie prevádzkových kvapalín a na dôkladné vyčistenie a následné ošetrenie všetkých horúčavou namáhaných povrchov. Tak ako laku, tak aj všetkých plastových pôch, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu.

Skúsení vodiči chránia počas leta lak automobilu vhodným prípravkom s UV filtrom a interiér vozidla vhodným zaclonením, ani tak sa všetkým drobným škodám nevyhnú. S príchodom chladnejšieho počasia preto nastáva čas na odstránenie hrubých nečistôt aj drobných prachových častíc a mastných sadzí z výfukov ostatných automobilov.
Až po dôkladom umývaní (ručnom alebo v tlakovej umývačke) je možné nanášať leštidlo. Ak to majitelia zanedbajú, hrozí trvalé poškodenie laku.

Platí to aj pre interiér, ktorý je potrebné ošetriť kvalitnými prípravkami. A pokiaľ je ešte počasie teplejšie, využite ho na mokré čistenie interiéru auta ako sú sedačky. Rýchlejšie a dôkladnejšie preschnú.

Nezabúdajte aj na kontrolu motorového oleja, chladiacej kvapaliny či kvapaliny do ostrekovačov. Ak je potrebné, stačí doplniť. Na ich výmenu, výmenu filtrov a údržbu klimatizácie si počkajte, keď bude čas na servisnú prehliadku.

Prajeme vám veľa šťastných kilometrov.