Kontrola auta pred dovolenkou

Počas hromadného letného presunu dovolenkárov stále veľa Slovákov dáva pred lietadlom či vlakom prednosť autu a s ním vyrážajú do oddychových destinácií. Aby sa jazda nezmenila na neželané dobrodružstvo, je dobré dodržiavať niektoré zásady.

Prvá z hlavných zásad, ktorú netreba podceňovať, je kontrola technického stavu automobilu pred cestou. "Motoristi si môžu urobiť základnú kontrolu svojho automobilu aj sami. Ak chcú mať istotu, že ich vozidlo bude stopercentne pripravené na dlhú cestu, odporúčam nechať si ho skontrolovať v autorizovanom servise ešte pred vycestovaním na dovolenku. Ušetria nielen čas príprav, ale aj zbytočné komplikácie a nemalé následné výdavky za opravy v zahraničí. Komplexná prehliadka vozidla v autorizovanom servise vám zaručí, že vaše auto dostalo potrebnú starostlivosť, vrátane kontroly bŕzd, prevádzkových náplní a nastavenia svetlometov," hovorí Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Podľa neho by si motoristi-dovolenkári mali ešte pred zadaním adresy letoviska do navigácie, ale cestu by si mali plánovať vopred, s pomocou plánovača trasy na internete. Zistite si, kde v tranzitných alebo cieľových krajinách sa nachádzajú platené úseky, kde je pred hranicami posledná možnosť kúpiť si diaľničnú známku, či na trati nie sú obchádzky a ako sa najlepšie vyhnúť kolónam. Ak chcete prísť do cieľa rýchlo a bez stresu, vyrazte radšej v strede týždňa, určite nie v piatok a cez víkend, keď sú kolóny dovolenkárov najväčšie.

Jazdite bezpečne

Základná a veľmi dôležitá kontrola vozidla by sa mala zamerať na:

  • Chladenie motora - najviac vyťažené v letných mesiacoch. Potrebné skontrolovať chladiacu kvapalinu, zanesenosť chladiaceho systému a chladiča

  • Klimatizácia - ak máte auto staršie ako 3 roky, dajte si systém skontrolovať a doplniť.

  • Ostrekovače okien a stierače - jar/leto je vhodná doba na výmenu stieračov. Dbajte aj o doplnenie letnej zmesy do ostrekovačov. Otravný hmyz, ktorý vám pristane na čelnom skle a svetlách, vám zamedzí v dobrej viditeľnosti a týmto malým opatrením zvýšite svoju bezpečnosť pri jazde.

  • Brzdy - overte si, či máte platničky v poriadku a snažte sa na klesaniach brzdiť najmä motorom podradením. Šetríte si tak palivo i brzdy. 

  • Dezén na pneumatikách - s letným počasím prichádzajú aj silné búrky a dažde. Práve v takom počasí oceníte dobrý stav penumatík, ktoré držia vozidlo pevne na ceste.

  • Tlak v kolesách - výrobcovia odporúčajú dva rôzne tlaky plnenia pre každý odporúčaný použitý rozmer plášťov. Nižší tlak je určený pre bežné denné použitie. Druhý, vyšší, je určený práve pre čas dovoleniek, váhovú preťaženosť a dlhé cesty.

  • Náhradná dojazdová pneumatika - skontrolujte si, či ju máte v aute a taktiež aj tlak v rezerve. Tlak v rezerve by mal byť o málo vyšší, než predpisuje výrobca. Ak ste použili dojazdovú pneumatiku, musíte dbať na limitné hodnoty najvyššej rýchlosti a prejdenej vzdialenosti. Defekt treba čo najskôr opraviť a nahradiť rezervu klasickou pneumatikou.

Veríme, že Vám naše rady pomôžu. Veľa bezpečných kilometrov a peknú dovolenku prajeme. :)